International Friendships 14-15.04.2012 4 medale dla Polski

W dniach  14-15 kwietnia 2012 w Tokio odbyły się:
– The 7th International Youth Karate Tournaments
– 2012 International Senior Karate Tournaments
– 2012 International Kata Karate Competition
– 2012 Women’s World Karate Championships.

W czwartek 12.04.2012 cała polska ekipa była już w komplecie w Tokio. W dzień rejestracji, w piątek 13.04 dotarła także ekipa TVP, która z miejsca przystąpiła doi dokumentowania udziału  polaków w zawodach. Po rejestracji jeden z trenerów kadry narodowej IKO, Sylwester Sypień poprowadził krótki trening. Odbył się on w kultowym dla wszystkich karateka kyokushin parku w dzielnicy Ikebukuro przylegającym do starego dojo gdzie nauczał Masutatsu Oyama.

Sobota, 14.04 to pierwszy dzien. turnieju. Jedyny medal dla Polski, srebro, wywalczył Konrad Kozłowski z Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin shihan Jacka Czernieca.  Kozłowski zajął drugie miejsce w konkurencji kata seniorów (pow. 18 lat). Polskie juniorki występujące tego dnia w konkurencji kumite odpadły niestety w walkach eliminacyjnych.

W tym czasie reprezentantki Polski na Mistrzostwa Świata Kobiet Agnieszka Sypień, Anna Kaczyńska i Agnieszka Winek, zostały przyjęte w ambasadzie RP w Tokio przez panią ambasador Jadwigę Marię Rodowicz-Czechowską oraz przebywającą właśnie w Japonii pierwszą damę RP, prezydentową Annę Komorowską. W spotkaniu wzięła udział także Janina Ochojska szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, która pomaga w usuwaniu skutków  ubiegłorocznego tsunami.
Drugi dzień zawodów okazał się dużo szczęśliwszy dla Polaków. Złoto w Mistrzostwach Świata Kobiet wywalczyła w najcięższej kategorii Agnieszka Sypień. Drugie złoto dla Polski zdobył Krzysztof Markowski (UKS Bushi, sensei Paweł Juszczyk), który wygrał kategorię seniorów 35-40 lat do 80 kg. Dwie z czterech stoczonych walk wygrał przed czasem. Brąz dla polskiej reprezentacji wywalczyła Anna Kaczyńska występująca, podobnie jak Agnieszka Sypień w najcięższej kategorii wagowej.

Dobry występ zapisał na swoim koncie także Marek Wieczorek (kat. mężczyzn pow. 40 lat do 80 kg), który wygrał dwie walki i odpadł w trzeciej nie wchodząc niestety do strefy medalowej. Agnieszka Winek reprezentująca Polskę na MŚ Kobiet w kategorii lekkiej wygrała walkę eliminacyjna z zawodniczka z Japonii wchodząc tym samym do ósemki najlepszych zawodniczek świata. Walkę o wejście do czwórki przegrała z Eleną Worobijewą, która wygrała cała kategorię, zdobywając już po raz drugi tytuł Mistrzyni Świata.